rsz_1110521879_10152473108392713_3206720183902066937_n

Дени Велбек е ново засилување на Арсенал

Дени Велбек е последното засилување на Арсенал во летниот преоден рок. Дваесетитригодишниот англиски репрезентативец дојде од Манчестер Јунајтед каде забележа 90 настапи, постигнувајќи 20 гола и притоа освојувајќи ја титулата во Премиер лигата. Трансферот изнесува околу 16 милиони фунти, ... Повеќе

17820131219157929

Извлечени групите во Лигата на шампионите

Ждрепката одлучи Арсенал да игра во групата Д, а за свои противници да ги добие екипите на Борусија Дортмунд, Галатасарај и Андерлехт. Во досегашните меѓусебни дуели во Лигата на шампионите Арсенал со Борусија Дортмунд има играно трипати, во сезоните 2002/2003, 2011/2012 и 2013/2014, каде Арсенал има забележано ... Повеќе

20120904-capital-one-cup

Арсенал го доби Саутемптон

Во ждрепката за третото коло во Лига купот, Арсенал како противник го доби тимот на Саутемптон, а натпреварот ќе го игра на домашен терен. Натпреварот ќе биде одигран на 23 или 24 септември.    Повеќе

Arsenal-Press-Conference

Подолски останува?

На денешната конференција за печат, Арсен Венгер изјави дека Подолски останува во Арсенал. Деновиве сѐ погласни беа шпекулациите дека Подолски ќе замине, а како заинтересирани клубови се спомнуваа Јувентус и Волфсбург. „Подолски ќе биде во составот утре и ќе остане кај нас“, изјави Венгер. ... Повеќе

Joel

Кембел: Имам квалитет за да просперирам

Џоел Кембел вели дека го има потребниот квалитет за да просперира во Англија, по трите минати сезони на позајмици. Дваесетидвегодишниот играч летово се врати во Арсенал и веднаш постигна гол против Бенфика на Емирати купот, а своето деби во Премиер лигата го имаше во саботата против Евертон. ... Повеќе

arteta-shield_2042966a

Артета назначен за нов капитен

По заминувањето на Вермален, капитенската лента му е доделена на Микел Артета. Веста ја потврди Арсен Венгер веднаш откако Шпанецот го подигна трофејот во Комјунити Шилд натпреварот. Артета беше заменик капитен минатата сезона, но поради отсуството на Вермален ја носеше капитенската лента ... Повеќе

000004810_scl

Вермален заминува во Барселона

Дејвид Орнстајн од ББЦ известува дека Арсенал и Барселона се договориле за трансферот на Томас Вермален за сума од 15 милиони фунти. Останува 28-годишниот дефанзивец да ги договори личните услови со каталонскиот клуб. Се очекува трансферот да се комплетира викендов. Белгиецот имаше и понуда ... Повеќе

carl-jenkison_g_2697328b

Џенкинсон на позајмица во Вест Хем

Младиот десен бек на Арсенал, Карл Џенкинсон, претстојната сезона ќе ја мине како позајмен играч во Вест Хем. Овој потег беше овозможен поради доаѓањето на Чемберс во Арсенал. Арсен Венгер смета дека на Џенкинсон му е потребен редовен фудбал за да ја подобри својата игра, па позајмицата се ... Повеќе

Calum_Chamberscmacanboladotcom

Калум Чемберс е нов играч на Арсенал

Арсенал доведе уште едно засилување – деветнаесетгодишниот Калум Чемберс од Саутемптон. Веќе подолго време се шушкаше дека Венгер е заинтересиран за младиот Англичанец, а во петокот и беше потврдено дека Чемберс ги минал медицинските прегледи во Арсенал. Чемберс во Саутемптон играше ... Повеќе

Colombia v Greece: Group C - 2014 FIFA World Cup Brazil

Давид Оспина е ново засилување на Арсенал

Колумбискиот репрезентативен голман е нов играч на Арсенал. Дваесетипетгодишниот голман пристигна во Арсенал од екипата на Ница каде што имаше 13 натпревари без примен гол во минатата сезона. Оспина има 44 настапи за својата репрезентација и беше еден од најдобрите поединци на изминатово ... Повеќе