Perry Groves

We all live in a Perry Groves world…

По повод средбата со Пери Гроувс во Будимпешта, седнав да прочитам нешто повеќе за човекот кој и покрај тоа што не беше некоја којзнае каква ѕвезда, кај навивачите и ден денес има статус на легенда. Се запрашав што е тоа што го прави еден играч легенда во денешното време, ерата на модерниот ... Повеќе

7851606740_26211cc3e1_z

We love you Freddie…

“We love you Freddie, because you’ve got red hair, we love you Freddie because you’re everywhere, we love you Freddie, you’re Arsenal through and through.” – Овие стихови постојано ечеа на Хајбери, на музиката на познатата “Can’t take my eyes off you”, за подоцна да ја променат во “We love you Freddie, because you’ve got no hair…” кога Љунгберг ќе ја избричи главата. А ... Повеќе

gun__1215520196_gilberto08072007_4

Жилберто Силва – Арсеналовиот „невидлив ѕид”

Во едно неформално интервју пред седум години, Жилберто Силва го прашуваат што би си кажал самиот себеси кога би можел да се врати во времето и да му даде совет на младиот Жилберто. Тој за момент запира да размисли и вели „Верувај“. Едноставноста на таа реченица сигурно буди насмевка на ... Повеќе

60473745_bould-getty

He`s got no hair, but we don`t care… Stevie, Stevie Bould!

За време на 90-тите години, во одбраната на Арсенал царуваше „озлогласената петка“, група која беше една од најубедливите и најцврстите одбрани во лигата, одбраната од која сите стравуваа. Дел од неа беше и сегашниот помошник менаџер, Стив Булд, кој во тоа време беше запаметен само како „дел ... Повеќе

ea1idq

Чипи – Генијот од Ирска

Повеќето сигурно знаат дека легендарниот Лиам Брејди беше познат и како Чипи (Chippy), но малкумина знаат од каде всушност доаѓа тој прекар. Повеќето мислат дека прекарот доаѓа од неговата способност да дава прецизни пасови и голови со лоб, но всушност тоа воопшто не е точно. Чипи го добил прекарот ... Повеќе

BobWilson

Боб Вилсон

Роберт „Боб“ Вилсон бил еден од најдобрите голмани кои го носеле дресот на Арсенал, а подоцна станал и клучна личност во развивањето на нови клупски таленти, и покрај тоа што својата професионална кариера ја започнал на 22-годишна возраст. Тој целата фудбалска кариера ја поминал во Арсенал. Вилсон ... Повеќе

lauren11

Ралфи – оној на кого секогаш можевте да се потпрете

„Зад мене го имав Лорен. Ако некој ме удреше, тој ќе го срамнеше со земја“, вака Фреди Љунгберг не толку одамна го опиша својот соиграч од ерата на „Непобедливите“ – Лорен, попознат меѓу соиграчите како Ралфи. Веројатно истото го помислуваа и неговите противници, затоа што Лорен навистина ... Повеќе

crest

Историја на клупскиот грб

Во 1888 година, две години по оформувањето на клубот, Арсенал, односно како што тогаш се нарекувал Ројал Арсенал, го креираше и својот прв грб (сл. 2). Грбот се базирал на основата на грбот на градската општина Вулвич (сл. 1). Оригиналниот грб се состоел од три колони кои иако личат на оџаци, всушност ... Повеќе

gun__1362581060_parlour1

Реј Парлор – Неопеаниот херој

„Ништо страшно, тоа е само Реј Парлор“, малкумина се сеќаваат на овој легендарен коментар на Скај за време на финалето во ФА купот 2002 година. Се разбира, само неколку секунди подоцна Парлор со неверојатен удар од далечина го доведува Арсенал во водство од 1:0 и чекор поблиску до двојната круна ... Повеќе

JohnLukic_2874097

Сеќавање на 1989 – Џон Лукич

Кога човек се сеќава на таа неверојатна ноќ на Енфилд, 26 мај, 1989 година, постојат неколку одредени мигови кои веднаш ќе ви паднат на памет. Тимот на Арсенал кој носи цвеќе пред почетокот на натпреварот во спомен на жртвите од Хилсборо, молкот на трибините кога Алан Смит го постигнува првиот ... Повеќе