Arsene_Wenger_2915017b

Сам против сите

Испровоциран од последните случувања на теренот, како и надвор од него, повторно се враќам на пишување “анализи” или како и сакате наречете ги. Пред се да се разбереме, не го бранам Венгер и не одам со глава во ѕид, но не го ни кривам целосно за последните резултати на Арсенал. Се сеќавам ... Повеќе

Arsenal-transfer-rumours

Долго топло лето и трансфер муабети

Првата тема која ми падна на ум е онаа најактуелната во моментов – засилувањата. Трансфер прозорецот е отворен веќе некое време, а Светското првенство во Бразил не се покажа како голема пречка за неколку потписи кои веќе ги видовме. Во недостиг од фудбал, летниот период е обично преплавен ... Повеќе

Child

Thursday’s Child: Иронија

All of my life I’ve tried so hard Doing my best with what I had Nothing much happened all the same Something about me stood apart A whisper of hope that seemed to fail Maybe I’m born right out of my time Breaking my life in two Судбината дефинитивно има смисла за иронија. Барем јас така ја доживувам и така ми враќа во крајна смисла – иронично. Да не бидам претерано театрален овде ... Повеќе

Great-Britain-Flag-great-britain-13511748-1920-1200

Thursday’s Child: Она чувство

Го мразам она чувство на пораз, на пропуштена шанса. Иако како навивач сѐ уште (повеќе наивно) и се надевам дека ете, сѐ е можно, барем додека математиката уште држи, сепак време е да се соочам со реалноста. И спортски да ѝ пружам рака. Не бива ништо од долго очекуваната титула во Премиер лигата. ... Повеќе

Child

Thursday’s Child: За Венгер и 1000-та и нешто помеѓу

Прво, не сакам идеализирање. Особено не на личност. Секогаш велам дека секој авторитет треба да биде ставен на тест и да биде проверен, па и со должна почит кога тоа ќе треба – и да биде заменет доколку не одговори на потребите, целите и новото време. Ова го говорам затоа што оваа колумна, видно ... Повеќе

Child

Thursday’s Child: Гарнизон

Зашто сакам најтачно да га пренесу доживљај и ритуал што му претходи на тј исти к’д игра Арсенал, реши овуј колумну да гу напишу на кумановски. Ако е бал, нек е маскенбал. Само такој мислу дека све што ќе га напишу ќе има смислу, бар за мене. А и имаше намеру да пишују за наше друштво што се собирамо ... Повеќе

Screenshot_5

Арсенал 4 – 1 Евертон. Оценки.

Со резултат од 4-1 Арсенал успеа да го совлада Евертон и со тоа да се пласира во полуфиналето на ФА купот на Англија. Првото полувреме заврши со 1-1 каде гол постигна Озил, но во второто Арсенал успеа да го доведе резултатот во нивна корист со головите на Артета и двата на Жиру. Во полуфинале ќе ... Повеќе

Great-Britain-Flag-great-britain-13511748-1920-1200

Thursday’s Child: Најдоброто од нив

Да бидам искрен, иако отсекогаш ми одело лесно пишувањето и која било форма на посредна или непосредна комуникација, пишувањето на колумна за Арсенал се испостави да биде задача многу потешка од она што мислев дека ќе биде. Не сакав (и уште не сакам) да биде чисто анализа, сакам да биде личен ... Повеќе

Great-Britain-Flag-great-britain-13511748-1920-1200

Thursday’s Child: Паралела

Оваа колумна е прва која ја пишувам како реакција после натпревар. И прва на која директно се повикувам на натпревар. И не случајно. Да бидам искрен, сакав да објавам (бидејќи имав спремено во текот на неделата) текст за нешто друго, но сметам во ова време и особено наредните неколку недели ... Повеќе

Screenshot_4

ФА Куп: Арсенал 2 – 1 Ливерпул. Оценки.

Со победа од 2-1 Арсенал обезбеди пласман во наредната фаза од ФА купот. После лошиот пораз од 5-1 Топчиите се реваншираа со тоа што го отпаднаа Ливрпул од понатамошниот пласман.   Оценки: Фабијански 9 МОТМ: Изборот за МОТМ беше помеѓу Окс или Фабијански, но сепак се одлучив за него затоа што ... Повеќе