073115-Soccer-Arsenal-Theo-Walcott-Santi-Cazorla-PI-JE.vadapt.620.high.0

Тео и Санти со нов договор

По долги преговори и разни шпекулации, конечно е постигнат договор помеѓу напаѓачот и клубот. Двете страни дојдоа до услови прифатливи за сите. Пократ Волкот, својот договор со клубот го продолжи и играчот од средината Санти Казорла. Волкот, кој моментално е играчот со најдолг стаж во клубот, ... Повеќе

Arsene_Wenger_2915017b

Сам против сите

Испровоциран од последните случувања на теренот, како и надвор од него, повторно се враќам на пишување “анализи” или како и сакате наречете ги. Пред се да се разбереме, не го бранам Венгер и не одам со глава во ѕид, но не го ни кривам целосно за последните резултати на Арсенал. Се сеќавам ... Повеќе

Per_Mertesacker_2662132b

Мертесакер: Некогаш треба да поминете низ тешки времиња

Кога Пер Мертесакер пристигна во Арсенал, тимот беше на 17 место на табелата. Сега, две години подоцна, Арсенал е на врвот на табелата. Кога пристигна Пер, сите фанови беа фокусирани на играчите кои си заминаа, Фабрегас и Насри, а денеска фокусот е на оние играчи кои доаѓаат во клубот, односно ... Повеќе

1489277_622084244494631_337691953_n

Вечерва на менито: Печена кокошка

Во Лондон ништо ново, дежа ву. Со оглед на формата на двете екипи и играчите кои истрчаа на теренот, не се ни очекуваше некој друг исход на крајот. Уште од самиот почеток Арсенал беше одлучен да го добие дербито и да помине во следното коло од ФА Купот. Во водство дојде преку Казорла кој одлично ... Повеќе

2040898_w2

Повторно на врвот

Во Лондонското дерби со Вест Хем, Арсенал по неколку натпревари без победа повторно дојде до 3 бода. Иако во првиот дел немаше голови, Арсенал створи многу шанси за кои потребно беше само еден мал допир на топката за таа да заврши во голот. Затоа во вториот дел, Вест Хем ги казни пропуштените ... Повеќе

g

Нерешен исход против Евертон

Еден доказ за тоа колку се работите сменети кога е во прашање Арсенал е денешниот натпревар. Поточно, погледот на фановите по завршувањето на натпреварот. Досега во натпреварите со во последниве сезони сосема опасниот Евертон, дури и нерешен резултат се сметаше за добар, но по денешниот ... Повеќе

bendtner_2755519b

Лесна победа против Хул

Враќањето на повеќето играчи за Венгер значеше дека тој ќе може да го менува составот кога ќе посака, а притоа да нема последици од типот на неискуство. На вчерашниот натпревар со речиси половина сменет тим од последната победа против Кардиф, во тимот се најдоа Џенкинсон, Монреал, Росицки, ... Повеќе

gun__1215520196_gilberto08072007_4

Жилберто Силва – Арсеналовиот „невидлив ѕид”

Во едно неформално интервју пред седум години, Жилберто Силва го прашуваат што би си кажал самиот себеси кога би можел да се врати во времето и да му даде совет на младиот Жилберто. Тој за момент запира да размисли и вели „Верувај“. Едноставноста на таа реченица сигурно буди насмевка на ... Повеќе

_71450450_71450449

Ремзи си ги победи домашните

На домашно тло, двојниот стрелец Арон Ремзи беше поздравен со аплауз од целиот стадион. Иако постигна два гола со кои ги порази домашните тој беше поздравен од страна на навивачите, пред сѐ поради потегот по постигнувањето на головите односно со тоа што не ги прослави и на тој начин оддаде ... Повеќе

Arsene Wenger

Венгер: „Ова е најдоброто натпреварување на светот”

Пред само нешто повеќе од 15 години Арсенал го одигра својот прв натпревар во Лигата на шампионите. Тоа беше во септември 1998 година, само четири месеци откако Арсен Венгер го доведе својот тим до двојна круна, а тимот на Арсенал својот прв натпревар го играше во Франција против екипата на Ленс, ... Повеќе